15 / 03 / 2020
מזוזה

כל מה שצריך לדעת על מזוזה

המזוזה ביהדות היא תשמיש קדושה אותו מקבעים בכניסה לבית ובכל הכניסות לחדרים. המזוזה בנויה מחלק חיצוני המגן על החלק הפנימי שמכיל בתוכו קלף שכתובות בתוכו בכתב סת"ם את פרשיות "שמע ישראל", "והיה אם שמוע" וחומש דברים.

מצוות קביעת מזוזה

קביעת המזוזה נכללת במצוות עשה, זהו מכלול של מניין מצוות המצוות 'קום ועשה'. במצווה זו נקבע את המזוזה על המשקוף של דלת הכניסה לבית ובשערי יישובים וערים במקרים שיש שערים. המראה החיצוני של המזוזה אינו חשוב, ישנה חשיבות אך ורק לתקינותה ולכשרותה של המזוזה.

המזוזה אמורה להיות מקובעת בנטייה אלכסונית כאשר החלק העליון מופנה כלפי פנים. נהוג לקבוע תחילה את מזוזת הכניסה ואחריה את המזוזות בשאר החדרים בבית, יש להשתדל לא להפסיק בדיבור עד לסיום קביעת כל המזוזות.

למה מקבעים מזוזה ?

על פי הרמב"ם, מטרת קיבוע המזוזה בכניסה לבית היא שהאדם יזכור שהקב"ה נמצא איתו בכל מקום, טבע האדם להתנהג כיאות במקומות ציבורים אך הבעיות עלולות להתחיל במקומות נסתרים בחדרי חדרים, המזוזה למעשה תזכיר לנו שלא משנה איפה אנחנו נמצאים יש עין שרואה אותנו ועלינו להתנהג בהתאם בכל מקום.

מהי הברכה של קיבוע מזוזה ?

את הברכה יש לברך פעם אחת לפני קביעת המזוזות, את המזוזה הראשונה קבע בפתח הראשי לבית ובעת הברכה יש לכוון כלפי כל המזוזות שיש לקבע בשאר הבית.

הברכה הנאמרת בעת קביעת מזוזה היא: "ברוך אתה יי אלוהינו מלך העולם אשר קדשנו במצותיו וצונו לקבוע מזוזה".

אילו חדרים חייבים במזוזה ?

כאמור, דלת כניסת הבית כמובן. בנוסף לכך, יש לקבוע מזוזה בכל פתח דת בבית המוביל לחדר. חדר נחשב חלל שגודלו הוא 4 מטר מרובע, והחלל יכול להיות מזווה, פרוזדור, חדר שינה ועוד.

זכרו, במידה ויש מספר דלתות המובילות לאותו חדר עליכם לקבוע את המזוזה בכל אחת מהדלתות.

גם פתחים בהם אין דלת,  כמו חדרי מדרגות ומעברים בין חדרים דורשים מזוזה.

חדרים זמניים כמו למשל סוכה וחדרי שירותים ואמבטיה פטורים מקביעת מזוזה.

מהי מזוזה לא תקינה  ואיך היא משפיעה על הבית ?

המזוזה היא חפץ מאוד קדוש שיש לשמור על קדושתו, יש לקחת את המזוזה פעמיים במשך שבע שנים לבדיקה אצל סופר שיוודא כי המזוזה כשרה. הבדיקה כוללת סדקים או מחיקות באותיות. מזוזה כשרה תבצע את המוטל עליה באופן מושלם, הבאת קדושה וברכה והגנה ושמירה על הבית ובני הבית.

ישנם סיפורים רבים על בתים בהם אות אחת במזוזה לא הייתה במקומה וזה גרם לבעיות רבות, לדוגמא אדם שהיה עצוב תקופה ארוכה ללא הסבר, לאחר בדיקת המזוזה בביתו הוא גילה טעות, במקום 'עשב' נכתב 'עצב' ומכאן מקור עצבותו של האדם. מכאן חשיבותה של כשרות המזוזה ותקינות האותיות.

איך מניחים תפילין?

© 2019 כל הזכויות שמורות

בניית אתרים UI UXdigi_logo

video_image

סדר הנחת תפילין

סדר הנחת תפילין של יד
:מניחים תפילין של יד, ולפני הידוק הרצועה מברכים
בָּרוּךְ אַתָּה יי, אֱ־לֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו, וְצִוָּנוּ לְהָנִיחַ תְּפִלִּין.

אשכנזי

img1

נוסח ספרד

img2

ספרדי

img3
מקום ההנחה בצד התחתון של הזרוע
img4

הלולאה בצד גוף

img5

הלולאה כלפי חוץ

img6

הלולאה כלפי חוץ

img7

הכריכה לכוון הגוף

img8

הכריכה לכוון חוץ

img9

נוסח א’ וב’

סדר הנחת תפילין של ראש (מתאים לכל דרכי ההנחה)
:מהדקים את התפילין על הראש, ואומרים
בָּרוּךְ שֵׁם כְּבוֹד מַלְכוּתוֹ, לְעוֹלָם וָעֶד.
head-img1

מקום ההנחה בגובה הראש

head-img2

מקום ההנחה ברוחב הראש

head-img3

מקום ההקשר של הראש

head-img4

בדיקת התפלה ברוחב הראש

head-img5

בדיקת תפילה בגובה הראשד

head-img6

בדיקת הקשר בגובה העורף

:יש אומרים אחרי ההנחה
וּמֵחָכְמָתְךָ אֵ־ל עֶלְיוֹן תַּאֲצִיל עָלַי, וּמִבִּינָתְךָ תְּבִינֵנִי. וּבְחַסְדְּךָ תַּגְדִּיל עָלַי, וּבִגְבוּרָתְךָ תַּצְמִית אוֹיְבַי וְקָמַי. וְשֶׁמֶן הַטּוֹב תָּרִיק עַל שִׁבְעָה קְנֵי הַמְּנוֹרָה, לְהַשְׁפִּיעַ טוּבְךָ לִבְרִיּוֹתֶיךָ. פּוֹתֵחַ אֶת יָדֶךָ וּמַשְׂבִּיעַ לְכָל חַי רָצוֹן.
המשך הנחת תפילין של יד

אשכנזי

hand-img2

נוסח ספרד

hand-img1

ספרדי

hand-img3
:כורכים רצועה של יד סביב האמה, ואומרים

וְאֵרַשְׂתִּיךְ לִי לְעוֹלָם, וְאֵרַשְׂתִּיךְ לִי בְּצֶדֶק וּבְמִשְׁפָּט וּבְחֶסֶד וּבְרַחֲמִים. וְאֵרַשְׂתִּיךְ לִי בֶּאֱמוּנָה וְיָדַעַתְּ אֶת יי.

שְמַע יִשְׁרָאֵל, יי אֱ־לֹהֵינוּ יי אֶחָד.

בלחש: בָּרוּךְ שֵׁם כְּבוֹד מַלְכוּתוֹ, לְעוֹלָם וָעֶד.

וְאָהַבְתָּ אֵת יי אֱ־לֹהֶיךָ, בְּכָל לְבָבְךָ וּבְכָל נַפְשְׁךָ וּבְכָל מְאֹדֶךָ. וְהָיוּ הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה אֲשֶֹר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם עַל לְבָבֶךָ. וְשׁנַּנְתָּם לְבָנֶיךָ וְדִבַּרְתָּ בָּם, בְּשִׁבְתְּךָ בְּבֵיתֶךָ וּבְלֶכְתְּךָ בַדֶּרֶךְ וּבְשָׁכְבְּךָ וּבְקוּמֶךָ. וּקְשַׁרְתָּם לְאוֹת עַל יָדֶךָ, וְהָיוּ לְטֹטָפֹת בֵּין עֵינֶיךָ. וּכְתַבְתָּם עַל מְזֻזוֹת בֵּיתֶךָ וּבִשְׁעָרֶיךָ.

וְהָיָה אִם שָׁמֹעַ תִּשְׁמְעוּ אֶל מִצְוֹתַי אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּה אֶתְכֶם הַיּוֹם, לְאַהֲבָה אֶת יי אֱ־לֹהֵיכֶם וּלְעָבְדוֹ בְּכָל לְבַבְכֶם וּבְכָל נַפְשְׁכֶם. וְנָתַתִּי מְטַר אַרְצְכֶם בְּעִתּוֹ יוֹרֶה וּמַלְקוֹשׁ, וְאָסַפְתָּ דְגָנֶךָ וְתִירׂשְׁךָ וְיִצְהָרֶךָ. וְנָתַתִּי עֵשֶׂב בְּשָֹדְךָ לִבְהֶמְתֶּךָ, וְאָכַלְתָּ וְשָֹבָעְתָּ.

4
:היום
יום ד', ד' אלול ה'תשע"ט
זמני היום
05:18
זריחה
19:01
שקיעה
הפטרת השבת
ירמיה פרק א,א -ב,ג' - דברי ירמיה
פרשת השבוע
חב”ד

:הורידו את האפליקציה עכשיו