15 / 03 / 2020
למה מניחים תפילין

למה מניחים תפילין ?

מצוות הנחת התפילין ביהדות היא מצווה של גברים בני מצווה (מגיל 13, גיל המצוות), עליהם להניח תפילין על גופם כל יום חול ביום ולא בלילה, בשבתות וחגים אין להניח תפילין.

ההלכה היהודית מייחסת לתפילין קדושה רבה מכיוון שהן מכילות בתוכן פסוקים המציינים בהם שמותיו של אלוהים. זוהי הסיבה העיקרית שההלכה מחייבת להניח תפילין על גוף נקי ושמור. בעקבות המאורעות האחרונים בהם עיריית תל אביב אסרה הנחת תפילין במקומות ציבוריים נשאלת השאלה ע"י רבים למה מניחים תפילין ?

תפילין לפי ההשקפה האורתודוקסית

היהדות האורתודוקסית היא זרם ביהדות אשר מאמין כי יש לשמור את המסגרת ההלכתית וקיום המצוות בדיוק כפי ששמרו בקהילה היהודית לפני המודרניזציה. האורתודוקסים מאמינים בנצחיות של ההלכה ומסתייגים משינויים בה, מאמינים בביאת המשיח ובתחיית המתים.

על פי המסורת של היהדות האורתודוקסים הציווי הוא על הנחת פריטי התפילין על הגוף. עפ"י חז"ל קריאת שמע ללא הנחת תפילין כאילו אדם מעיד עדות שקר ואפילו הקריב קורבן ללא מנחה. בנוסף לכך ייחסו למצווה הזאת סגולה לאריכות ימים.  

תפילין לפי השקפת הקראות

זרם הקראות ביהדות שונה מהיהדות האורתודוקסית בכך שהם לא מקבלים כל סמכות רבנית למקרא ולא את פרשנויות חז"ל.

היהדות הקראית למעשה מקבלת את אלוהים כאל בלבד, שליחיו הם נביאי התנ"ך בלבד, ורק דבריהם נתפסים בעיניהם כדבר אלוהים. למעשה, המאמינים בזרם הזה מקבלים רק את התורה והנביאים כמקור ישיר של אלוהים.

בנוסף לכך, לפי הגישה הקראית הנשים נחשבות כשוות לגברים ומכאן שכל המצוות החלות על גברים חלות גם על נשים כאחד.

הפסוק ממנו למדו חז"ל על הנחת התפילין, אצל הקראים מתפרש כמעין מטפורה ולכן הם לא מניחים תפילין כלל.

אז למה מניחים תפילין ?

מצוות הנחת התפילין היא אחת מהמצוות החשובות ביותר, המצווה למעשה היא אות לקשר שבין עם ישראל לאלוהים והיא נוגעת ליסודות אמונתו של האדם בבורא.

איך מניחים תפילין ?

התפילין כוללים שתי יחידות קשיחות עשויות מעור בהמה כשרה, החלק החיצוני שלהן הוא בצורת קופסא שחורה קטנה והחלק הפנימי מכיל בתוכו קלף עליו כתובות ארבעה פרשיות מאוד מרכזיות מהתורה. יחידה אחת נקראת "תפילין של ראש" והשנייה נקראת "תפילין של יד" והרצועה של היד.

תחילה מניחים את התפילין של יד ומברכים, ואז מהדקים ומברכים , לאחר מכן מניחים תפילין של ראש מברכים, מהדקים ומברכים, לבסוף כורכים רצועה של יד סביב האמה ומברכים.

מתי ואיך מניחים תפילין ?

כאמור לעיל הנחת התפילין על פי ההלכה תתבצע אך ורק בימי חול ובשעות היום ולא בלילה. בנוסף לכך אנשים אבלים פטורים ממצוות הנחת התפילין ביום הראשון של האבל ומתחילים להניח החל מהיום השני. לגבי ימי חול המועד הדעות חלוקות בין יהדות אשכנז שנוהגים להניח בחול המועד לעומת יהדות ספרד שלא מניחים תפילין בחול המועד.  

איך מניחים תפילין?

© 2019 כל הזכויות שמורות

בניית אתרים UI UXdigi_logo

video_image

סדר הנחת תפילין

סדר הנחת תפילין של יד
:מניחים תפילין של יד, ולפני הידוק הרצועה מברכים
בָּרוּךְ אַתָּה יי, אֱ־לֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו, וְצִוָּנוּ לְהָנִיחַ תְּפִלִּין.

אשכנזי

img1

נוסח ספרד

img2

ספרדי

img3
מקום ההנחה בצד התחתון של הזרוע
img4

הלולאה בצד גוף

img5

הלולאה כלפי חוץ

img6

הלולאה כלפי חוץ

img7

הכריכה לכוון הגוף

img8

הכריכה לכוון חוץ

img9

נוסח א’ וב’

סדר הנחת תפילין של ראש (מתאים לכל דרכי ההנחה)
:מהדקים את התפילין על הראש, ואומרים
בָּרוּךְ שֵׁם כְּבוֹד מַלְכוּתוֹ, לְעוֹלָם וָעֶד.
head-img1

מקום ההנחה בגובה הראש

head-img2

מקום ההנחה ברוחב הראש

head-img3

מקום ההקשר של הראש

head-img4

בדיקת התפלה ברוחב הראש

head-img5

בדיקת תפילה בגובה הראשד

head-img6

בדיקת הקשר בגובה העורף

:יש אומרים אחרי ההנחה
וּמֵחָכְמָתְךָ אֵ־ל עֶלְיוֹן תַּאֲצִיל עָלַי, וּמִבִּינָתְךָ תְּבִינֵנִי. וּבְחַסְדְּךָ תַּגְדִּיל עָלַי, וּבִגְבוּרָתְךָ תַּצְמִית אוֹיְבַי וְקָמַי. וְשֶׁמֶן הַטּוֹב תָּרִיק עַל שִׁבְעָה קְנֵי הַמְּנוֹרָה, לְהַשְׁפִּיעַ טוּבְךָ לִבְרִיּוֹתֶיךָ. פּוֹתֵחַ אֶת יָדֶךָ וּמַשְׂבִּיעַ לְכָל חַי רָצוֹן.
המשך הנחת תפילין של יד

אשכנזי

hand-img2

נוסח ספרד

hand-img1

ספרדי

hand-img3
:כורכים רצועה של יד סביב האמה, ואומרים

וְאֵרַשְׂתִּיךְ לִי לְעוֹלָם, וְאֵרַשְׂתִּיךְ לִי בְּצֶדֶק וּבְמִשְׁפָּט וּבְחֶסֶד וּבְרַחֲמִים. וְאֵרַשְׂתִּיךְ לִי בֶּאֱמוּנָה וְיָדַעַתְּ אֶת יי.

שְמַע יִשְׁרָאֵל, יי אֱ־לֹהֵינוּ יי אֶחָד.

בלחש: בָּרוּךְ שֵׁם כְּבוֹד מַלְכוּתוֹ, לְעוֹלָם וָעֶד.

וְאָהַבְתָּ אֵת יי אֱ־לֹהֶיךָ, בְּכָל לְבָבְךָ וּבְכָל נַפְשְׁךָ וּבְכָל מְאֹדֶךָ. וְהָיוּ הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה אֲשֶֹר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם עַל לְבָבֶךָ. וְשׁנַּנְתָּם לְבָנֶיךָ וְדִבַּרְתָּ בָּם, בְּשִׁבְתְּךָ בְּבֵיתֶךָ וּבְלֶכְתְּךָ בַדֶּרֶךְ וּבְשָׁכְבְּךָ וּבְקוּמֶךָ. וּקְשַׁרְתָּם לְאוֹת עַל יָדֶךָ, וְהָיוּ לְטֹטָפֹת בֵּין עֵינֶיךָ. וּכְתַבְתָּם עַל מְזֻזוֹת בֵּיתֶךָ וּבִשְׁעָרֶיךָ.

וְהָיָה אִם שָׁמֹעַ תִּשְׁמְעוּ אֶל מִצְוֹתַי אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּה אֶתְכֶם הַיּוֹם, לְאַהֲבָה אֶת יי אֱ־לֹהֵיכֶם וּלְעָבְדוֹ בְּכָל לְבַבְכֶם וּבְכָל נַפְשְׁכֶם. וְנָתַתִּי מְטַר אַרְצְכֶם בְּעִתּוֹ יוֹרֶה וּמַלְקוֹשׁ, וְאָסַפְתָּ דְגָנֶךָ וְתִירׂשְׁךָ וְיִצְהָרֶךָ. וְנָתַתִּי עֵשֶׂב בְּשָֹדְךָ לִבְהֶמְתֶּךָ, וְאָכַלְתָּ וְשָֹבָעְתָּ.

4
:היום
יום ד', ד' אלול ה'תשע"ט
זמני היום
05:18
זריחה
19:01
שקיעה
הפטרת השבת
ירמיה פרק א,א -ב,ג' - דברי ירמיה
פרשת השבוע
חב”ד

:הורידו את האפליקציה עכשיו